تصویر هدر

نفت اکسین در یک نگاه

شتابدهنده نفت اکسین، شتابدهنده تخصصى توسعه دهنده استان خوزستان است که با تمرکز با فناوری های مرتبط با صنعت انرژی درسال1399 تاسیس گردید. این شتابدهنده در صنایع نفت، گاز، پتروشیمى و فولاد، با رویکرد سخت افزارى و توسعه تکنولوژى با حمایت معاونت علمى و فناورى ریاست جمهورى و تجارب حاصل از تجاری سازی فناوری ها در قالب برنامه های شتابدهی شکل گرفته است. امید است با اتکا به تجربیات موفق و تلاش برای انتقال تجربیات و بکارگیری نیروهای بومی در استان زرخیز خوزستان انتظار میرود شتابدهنده نفتاکسین بزودی به شاخص ترین عضو اکوسیستم نوآوری استان خوزستان بدل گردد. نفتاکسین ماموریت خویش رابومی سازی تکنولوژی های پیشرفته در حوزه فناوری های مرتبط با صنعت انرژی می داند و بر این اعتقاد است که این مهم فقط و فقط به دست توانمند جوانان متخصص، نخبه و فناور استان صورت پذیرد.

فلسفه شکل گیری شتابدهنده ها

پیش از تاسیس شتابدهنده در جهان، ارتباط بین استارتاپ ها یا کسب و کارهای نوپا و سرمایه گذاران با مشکلات متعددی مواجه بود واغلب ایده پردازان پشت درب های بسته سرمایه گذاری می ماندند. در این برهه ارزش حلقه مفقوده اکوسیستم نوآوری بیش از بیش پر رنگ شد و شتابدهنده ها به منظور رفع این این خلا شکل گرفتند تا زنجیره اکوسیستم فناوری را در قرن معاصر کامل کنند. این حلقه مفقوده با عناصر چهارگانه ذیل توانست مشکل ارتباط بین استارتاپ ها و سرمایه گذاران را رفع نماید:
- ایجاد دوره های ثابت برای استارتاپ ها. (fixed-term) - شکل دهی فعالیت استارتاپ ها بر پایه‌ی همکاری و کار گروهی. (cohort-based)
- هدایت استارتاپ ها بر مبنای منتوریگ و آموزش. (mentorship-driven)
- معرفی استارتاپ‌ها به سرمایه‌گذاران در روزی تحت عنوان «Demo Day»
تجربه‌ی حضور در شتاب‌دهنده میتواند فرصت ارزشمندی جهت بهره گیری از دوره‌های متمرکز و یادگیری سریع برای بنیان‌گذاران استارت اپ ها یاافراد ایده پردازپدید آورد.

ماموریت ما

با توجه به مشکلات و چالش‌های عدیده موجود در تامین تجهیزات و مواد و ضرورت توجه به صنعت انرژی در کشور و کمبودهای اکوسیستم کارآفرینی در کشور ماموریت به صورت زیر تعریف‌ می‌گردد:

حل معضلات و مشکلات صنایع مختلف
رشد و توسعه فناوری‌های حوزه انرژی و تجاری سازی آنها
جذب حجم سرمایه گذاری بالا در شرکت‌های نوپا و هدایت آنها به سمت کارآفرینان

چشم انداز ما

برنامه تخصصی شتابدهی فناوری های انرژی، بزرگترین شبکه شتابدهی در این حوزه در کشور است که با گردهم آوردن عناصر مختلف اکوسیستم کارآفرینی مانند مربیان، منتوران و مشاوران متخصص و با بکارگیری نوآوری باز نقش برجسته ای را در اکوسیستم کارآفرینی ایران ایفا‌ می‌کند.

خدمات نفت اکسین

منتورینگ

نظارت بر روند توسعه فناوری و تجاری سازی توسط منتورهای تخصصی و خبره (مدیران ارشد صنایع و اساتید دانشگاهی) شتاب دهنده

تامین نیازهای فناورانه

تامین مواد مصرفی، تجهیزات اختصاصی و خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی استارتاپ ها در دوره شتاب دهی

زیرساخت

بهره مندی از امکانات زیرساختی همچون: آزمایشگاه های تخصصی، فضای کارگاهی مجهز، فضای استقرار فیزیکی و امکانات اداری و تفریحی

دوره های شتابدهی

دوره پیش شتابدهی 3 تا 6 ماهه و دوره شتابدهی 12 ماهه برای تجاری سازی طرح های فناورانه

شبکه سرمایه گذاری

جذب سرمایه لازم به منظور تجاری‌ سازی طرح های استارتاپ ها با استفاده از شبکه سرمایه گذاری شتابدهنده

چالش های استارتاپ های سخت افزاری و راهکار های نفت اکسین

چالش تحقیق و توسعه: به دلیل دشواری فرآیند دستیابی به فناوری، مواجه با ریسک بالاتر نسبت به استارتاپ های خدماتی
چالش زیرساختی: نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی و زیرساختی کارگاهی برای توسعه فناوری و تجاری سازی
بازار محصولات دانش بنیان: دشواری دسترسی به بازار با توجه به کاربرد ویژه محصولات فناورانه در صنایع هدف و ملاحظات صاحبان صنایع

راهکار

گرد هم آوردن نوآوران و فناور بخش صنعت، مخترعان، متخصصان، دانشگاه ها، مراکز رشد، پارکهای فناوری، شرکت ها و هلدینگهای بزرگ، نهادهای حکومتی و حاکمیتی با هدف رفع مشکلات و ارتقا بهره وری اکوسیستم در نظر گرفته می شود. در این مسیر شتابدهنده در نقش تامین کننده مالی، تسهیلگر ارتباطی، مشاور و برگزار کننده رویداد های reverse Pitchسعی بر ایجاد منعطف ترین سازوکار دارد.

دانشگاه نسل سوم در حوزه کارآفرینی

دانشگاه کارآفرین سه هدف اصلی خود را به هم ربط می دهد: آموزش، تحقیق و ارائه خدمت به جامعه.
سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در چشم انداز جهانی آموزش عالی برای قرن 21 ام، دانشگاه های نوین را اینگونه توصیف کرده:
“جایگاهی که در آن، مهارتهای کارآفرینی در آموزش عالی به منظور تسهیل قابلیت های فارغ التحصیلان و جهت تبدیل شدن به ایجاد کنندگان کار،توسعه می یابد.”
دانشگاه دیگر صرفاً مکانی برای یادگیری یک سری آموزه های صرف نیست؛ همچنین دیگر مکانی نیست که فقط پروژه های تحقیقاتی را در راستای اهداف اقتصادی صنایع انجام دهد؛ بلکه علاوه بر آنکه تمام اهداف فوق را همچنان پیش می برد، وظیفه ای بس خطیر را بر دوش می گیرد،یعنی تربیت افراد و بنگاههایی که ایجاد کننده ی کار می باشد.

ارزشهای حاکم بر فعالیت سازمانی ما

نفت اکسین از ابتدای شروع فعالیت خود، در کنار تمام مباحث فنی و تخصصی، ارکان ارزشهای معنوی و اخلاقی خود را مبنای ارزشهای زیر بنا نموده است:

الگو های شتابدهی نفت اکسین

طراحی

نفت اکسین با توجه به شبکه ارتباطی متعدد خود در صنایع مختلف میتواند نیاز های صنایع را بررسی کند و بر اساس نیاز های متعدد برای مسائل مختلف راهکار ایجاد کند. این روش میتواند افرادی را که صاحب طرح یا ایده نیستند را به عرصه کارآفرینی سوق دهد .

جذب ایده و طرح

در این روش شتابدهنده طی ارائه چند فراخوان مدت دار و یا دائمی، فناوران، صاحبان ایده و طرح و و یا کسب و کار های نوپا را به همکاری و حضور در کمپ های شتابدهی خود دعوت میکند. طی این روش میتوان از دایره ارتباطی بزرگ منتور ها به نفع استارتاپ ها بهره برد.

نوآوری باز

الگوی نوآوری باز در نقطه مقابل مدل‌های سنتی است که در آن‌ها تولید یک محصول ناشی از تحقیق و توسعه در داخل شرکت‌ها می‌باشد. نوآوری باز یعنی استفاده از جریان‌های داخلی سودمند (دانش وایده‌های داخلی) و دانش خارج از شرکت به منظور شتاب دادن به نوآوری داخلی.

کاتالوگ ما

جهت دریافت کاتالوگ از طریق دکمه زیر اقدام نمایید.

شتابدهنده نفت اکسین

شتابدهنده تخصصی حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و آب صنعتی